Pěstounství dnes
Udělejte si jasno v tom, čím se liší přechodná pěstounská péče od té dlouhodobé nebo jaký je rozdíl mezi poručnictvím a osvojením dítěte.
Dlouhodobá pěstounská péče
Pěstoun pečuje o dítě dlouhodobě, vychovává jej a má právo jej zastupovat a spravovat jeho záležitosti v běžných věcech. Zákonnými zástupci dítěte zůstávají biologičtí rodiče, kteří mají vyživovací povinnost. Hmotné zabezpečení potřeb dítěte i pěstouna zajišťuje stát prostřednictvím dávek pěstounské péče. Pěstoun má povinnost prohlubovat a udržovat sounáležitost dítěte s jeho původní rodinou.
Pěstounská péče na přechodnou dobu
Pěstoun o dítě pečuje na dobu maximálně jednoho roku, zákonnými zástupci zůstávají stále rodiče, kteří mají vyživovací povinnost. Dítě je u přechodných pěstounů zpravidla z toho důvodu, že se rodina ocitla v krizové situaci a nemůže se aktuálně o dítě postarat. Během pobytu dítěte u pěstounů na přechodnou dobu se řeší, zdali rodina zvládne své poměry upravit tak, aby se do ní dítě mohlo navrátit. Pokud se tak nestane, hledá se pro dítě jiné dlouhodobé řešení.
Poručenství
Poručník je oproti dlouhodobému pěstounovi zákonným zástupcem dítěte, má vůči němu všechny práva a povinnosti jako rodič, jen nemá vyživovací povinnost. Materiální zajištění poručníka i dítěte jemu svěřeného je zajištěno prostřednictvím dávek pěstounské péče.
Osvojení neboli adopce
Osvojitel je zákonným zástupcem dítěte, má vůči němu všechna práva a povinnosti jako biologický rodič včetně vyživovací povinnosti. Jednoduše, přijímá dítě za své.