Další důvod k úsměvu

Z CHATKY NA ULICI

Do tíživé situace se dostala paní Zuzana*, která vychovává tři děti, patnáctiletého Matouše, šestiletou Elišku a pětiletou Agátku. Společně bydleli v chatové oblasti nedaleko Brna, ale kvůli dluhu na nájmu byli nuceni se na konci října vystěhovat a ze dne na den se tak ocitli na ulici bez střechy nad hlavou. Naléhavou situaci bylo nutné okamžitě řešit. Nejdříve všichni bydleli zvlášť. Holčičky nalezly přechodný domov v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v brněnském Chovánku, zatímco syn Matouš se přestěhoval ke svému otci, který ovšem bydlel ve velmi špatných podmínkách. Sama paní Zuzana bydlela mezitím u své kamarádky. Nejmladší Agátka musela kvůli špatnému dopravnímu spojení přestat chodit do mateřské školy. Její starší sestra Eliška ze stejného důvodu přestoupila na novou základní školu v blízkosti jejich nového přechodného bydliště. Paní Zuzana a i její dcery nesly vzniklou rodinnou situaci velmi těžce. Děti se trápily odloučením od maminky. Situace byla opravdu vážná a zoufalá Zuzana si nevěděla rady, jak ji vyřešit.

POMOC SOS KOMPASU

Nakonec se jí podařilo spojit s programem SOS Kompas, jehož sociální pracovnice se rodiny hned ujaly. Díky jejich pomoci a zkušenostem, stejně jako velkému úsilí paní Zuzany se věci daly rychle do pohybu. V krátké době se podařilo splnit první cíl: zajistit slušné bydlení, aby děti a maminka mohli být opět pohromadě. Podařilo se nalézt ubytování v azylovém domě, kam se všichni v polovině prosince nastěhovali, takže Vánoce strávili již spolu. Azylový dům se navíc nachází v blízkosti nové základní školy Elišky, a tak nebylo nutné po druhé v krátké době měnit školu. Maminka pokračuje v hledání vyhovujícího a cenově dostupného bydlení, kde by se mohli všichni usadit natrvalo, a její dcery navštěvují v brněnské SOS dětské vesničce bezplatně výtvarný kroužek, který je velmi baví. Všichni už zase mají důvod k úsměvu.