Netradiční vánoční dárek

První vánoční dárek si Monika a František, pěstouni z karlovarské SOS dětské vesničky, nadělili trochu předčasně. S malým Honzíkem, kterého se vlastní maminka zřekla už v porodnici, se seznamovali už několik týdnů, když za ním jezdili do předpěstounské péče. Natrvalo si ho odvezli domů v polovině prosince. Monika a František mají šest dětí, vlastních i pěstounských. Nejstarší děti už pracují a žijí mimo vesničku. „Manželé pro děti žijí a je to opravdu vidět. Maminka si stoupne k plotně už v pět hodin ráno, aby pro všechny navařila. Klobouk dolů. Je dobře, že Honzík získal k náhradním rodičům také několik sourozenců. Rodina bude sledovat jeho růst a prožívat s ním až do dospělosti všechny radosti i starosti" říká Dagmar Roučková, ředitelka SOS dětské vesničky. První Vánoce strávil Honzík v kojeneckém ústavu. O to více si užíval ty „pravé“ rodinné Vánoce. 23. prosince pomáhal ozdobit vánoční stromek. Na Štědrý den si vyšel s ostatními dětmi na dlouhou procházku, při které děti nezapomněly dát zvířátkům v lese dobroty do krmelce. Po procházce následovala tradiční večeře. Děti si daly kuřecí a vepřové řízky, kluci snědli každý tři. Dospělí si pochutnali na rybě a bramborovém salátu. Po večeři už všichni napjatě očekávali příchod Ježíška. „Snažíme se, aby každé dítě našlo pod stromečkem dárek, který si přálo, i když je to někdy dost náročné,“ vysvětluje táta František a dodává: „i když letos jsme ten největší dárek dostali už 15. prosince.“ Pro Honzu bylo vše tak velkým zážitkem, že samotné dárky už skoro ani nevnímal. "Dostat dítě pod stromeček je ještě něco mnohem více než jenom dárek. Honza je součástí naší velké rodiny," říká paní Monika a láskyplně na tmavovlasého klučinu pohlíží….