Projekt „Vzdělávání pro rozvoj náhradní rodinné péče

Grantové projekty - archiv

SOS dětské vesničky se zapojily do projektu Vzdělávání pro rozvoj náhradní rodinné péče.

SOS dětské vesničky se zapojily do projektu Vzdělávání pro rozvoj náhradní rodinné péče a společně s finanční pomocí Nadace Terezy Maxové dětem  a realizátorem školení občanským sdružením Amalthea, zahájilo realizaci vzdělávacích seminářů pro pěstounky a pedagogy SOS dětské vesničky v Brně – Medlánkách.

I. seminář

V červnu proběhla první část školení pro maminky pěstounky a pedagogy SOS dětské vesničky Brno – Medlánky a Komunity mládeže Brno. Seminář pro pěstounky v rozsahu dvoudenního semináře se zaměřil na téma „Attachment“ – Porozumění dětem v pěstounské péči a Odchody dětí z pěstounské péče. Semináře se zúčastnilo celkem 12 pěstounek.

První den semináře byl věnován tématům, jak citová vazba vzniká, na jakých základech stojí, jak si dítě vazbu utváří, s jakou vazbou přicházejí děti do pěstounské péče a jak ji lze posílit či změnit na jistý typ vazby. Pomocí zážitkových cvičení se maminky pěstounky vžívaly do role dítěte, které potřebuje pomoc a podporu v tom, jak vztah navázat a jak ho udržet.

Druhý den semináře byl zaměřen více prakticky – na řešení konkrétních případových studií tzv. problémového chování. Při práci byl používán model zmapování historie dítěte, možných příčin současného chování, které je označeno za problémové, a hledání vhodných cest, jak dítěti pomoci chování změnit.

Pěstounky během semináře aktivně spolupracovaly, v kazuistikách a cvičeních se projevila jejich vysoká profesionalita a citlivost v oblasti výchovy dětí a pěstounské péče.

Část semináře pro pracovníky SOS dětské vesničky a Komunity mládeže se také věnovala tématu „Attachmentu“ se zaměřením na konkrétní kazuistiky a problémové chování. Vzorce „Attachmentu“ pomáhaly porozumět tomu, co dítě k jeho chování vede a co od pracovníků – profesionálů potřebuje a co musí „dostat“ od své pěstounky či od rodičů.

Všichni účastníci hodnotili semináře za přínosné a doporučovali další témata, která budou hlouběji probrána v dalším běhu semináře, který plánujeme na podzim letošního roku.

II. seminář

Ve dnech 10. – 11.10.2013 proběhla v SOS dětské vesničce v Brně – Medlánkách další část vzdělávání v rámci projektu „Vzdělávání pro rozvoj náhradní rodinné péče a společně s finanční pomocí Nadace Terezy Maxové dětem“.

I tentokrát se dvoudenního vzdělávání, jehož lektory byli pracovníci občanského sdružení Amalthea, účastnilo 11 matek pěstounek a jednodenního čtyřhodinového bloku 9 pracovníků SOS dětské vesničky Brno – Medlánky a Komunity mládeže II.

Pěstounky se v průběhu říjnového školení vrátily zpět k tématu Attachmentu (vazby), věnovaly se více poruchám projevů a možnostem řešení. Zajímavým blokem bylo téma Jak posilovat narušenou vazbu mezi pěstounkou a dítětem v případě poruchy attachmentu.

I tentokrát byla teorie protkána s praxí a pěstounky měly možnost si téma zažít při různých praktických cvičení, debatách, a technikách. Ostatně od pracovníků o.s. Amalthea se nikdy nedočkáme strohé přednášky, ale vždy se snaží účastníky co nejvíce zapojit, což bývá největším přínosem.

Ve druhém dni školení se pěstounky věnovaly i dalším konkrétním tématům – jako jsou krádeže, navazování vztahů se staršími partnery, apod.

Také pracovníci měli možnost přijít s vlastními tématy – těch se sešlo několik, vzhledem k časové dotaci, nakonec vybrali téma Motivace deprivovaných klientů, což je téma, se kterým se setkávají jak „komunitní“ tak „vesničkoví“ pracovníci velice často.

Pěstounky ve svém hodnocení ocenily zejména praktičnost semináře a možnost probrat konkrétní situace z více úhlů pohledu.

Odborní pracovníci hodnotili oba semináře jako velmi přínosné. Především díky možnosti vyjádřit svůj pohled na danou problematiku a konzultovat konkrétní zkušenosti.

Není lepšího hodnocení, než závěrečné – a kdy zase přijedete? Doufáme, že brzy!

Projekt financován: Nadačním příspěvkem Grantového řízení Fondu Nadace Tereza Maxové dětem pro Jihomoravský kraj

Školitel: Amalthea, občanské sdružení