Sbírka na Hradě bude letos trochu jiná

První adventní neděle patří na náměstí Svatého Jiří na Pražském hradě tradičně SOS dětským vesničkám, které tu za podpory první dámy rozsvěcejí vánoční strom a zahajují sbírku ve prospěch ohrožených dětí už více než dvacet let. Pandemie covidu v loňském roce sbírku zcela znemožnila. Letos už je kasička zase na svém místě, slavnostní zahájení sbírky se ale ani tentokrát kvůli hygienickým opatřením nekonalo.

„Sbírka ve prospěch SOS dětských vesniček na Pražském hradě má mnohaletou tradici, poprvé ji uspořádala manželka prezidenta Irena Svobodová už o Vánocích 1968, tedy několik měsíců před zahájením výstavby první SOS vesničky,“ říká ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová. „Na tradici navázala naše organizace začátkem 90. let, kdy SOS dětské vesničky velmi podporovali manželé Havlovi. S krátkými přestávkami tradice pokračuje dodnes, letos už po třiadvacáté,“ dodává Jindra Šalátová.

Lidé, kteří v průběhu adventu a Vánoc přispějí do kasičky pod vánočním stromem na Svatojiřském náměstí Pražského hradu (za Chrámem sv. Víta), podpoří děti z ohrožených rodin, jimž pomáhá terénní sociální služba SOS Kompas. Sociální pracovníci SOS Kompasu navštěvují rodiny potýkající se se závažnými problémy. Pomáhají jim tyto potíže překonat, posilují jejich rodičovské kompetence a díky tomu mohou děti zůstat ve vlastní rodině a vyrůstat se svými rodiči. V loňském roce takto SOS dětské vesničky pomohly více než sedmi stovkám dětí.

Záštitu nad sbírkou převzala už po osmé manželka prezidenta Ivana Zemanová. Navazuje tak na své předchůdkyně Irenu Svobodovou, Olgu Havlovou a Dagmar Havlovou. Do kasičky pod vánočním stromem na Pražském hradě mohou lidé přispět až do 6. ledna 2022.