SOS dětské vesničky budou nově podporovat pěstouny také v Praze
SOS dětské vesničky otevírají v Praze novou službu, nazvanou SOS Přístav. Ta se zaměří zejména na rodiny pečující o děti výrazně traumatizované, děti, které obtížně navazují vztahy a mají poruchy chování. V doprovázení pěstounských rodin má organizace mnohaleté zkušenosti z Karlových Varů, Brna a Chvalčova.
„Už desítky let pomáháme dětem v náhradní rodinné péči, aby mohly pochopit a zpracovat svůj složitý příběh, přijmout svoji identitu a překonat svoje předchozí bolestné zkušenosti natolik, aby se dokázaly radovat ze života a uspět v dospělém životě,“ popisuje ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová. „Proto nově otevíráme v Praze službu SOS Přístav. Tato služba je určena především pěstounským rodinám, které přijímají děti týrané, zneužívané, zanedbávané nebo jinak silně traumatizované,“ dodává Jindra Šalátová.
Pěstouni tráví s dítětem nejvíce času a jejich vztah k němu je klíčovým kritériem k tomu, aby se dítě mohlo uzdravovat ze svých zranění, traumat a ztrát. Aby pěstouni rozuměli specifickým projevům dítěte a uměli na ně správně reagovat, podpoří je SOS dětské vesničky v rozvoji jejich kompetencí a dovedností a naučí je vybrané terapeutické techniky a postupy, které je možné realizovat v domácím prostředí.
„Pracujeme s dětmi, které ve svém životě prodělaly velmi náročnou, často násilnou nebo psychicky velmi bolestivou zkušenost. Proto je pro ně svět častokrát nebezpečným místem, ve kterém je potřeba být stále na pozoru a připraven se bránit nebo se schovávat,“ říká Petra Zálešáková, vedoucí SOS Přístav Praha. „Děti, které byly vystaveny dlouhodobému fyzickému týrání, neví, že když zvýšíte hlas, neznamená to, že mu chcete fyzicky ublížit, a tak raději zaútočí první,“ uvádí příklad chování traumatizovaného dítěte Petra Zálešáková.
SOS Přístav Praha si dává za cíl posílit pěstouny natolik, aby dokázali dětem poskytovat láskyplnou péči, respekt a stabilitu a přepisovat špatné zkušenosti dětí těmi pozitivními. Pracovníci služby SOS Přístav pomohou dále pěstounům se zpracováním historie dítěte a posilováním jeho identity, poskytnou podporu při zprostředkování a realizaci kontaktů dítěte s jeho rodinou, spolupráci s terapeuty, psychiatry, pedagogy, OSPOD a dalšími odborníky.
Zjistěte víc o fungování služby SOS Přístav Praha.