SOS dětské vesničky rozsvítí už po dvaadvacáté vánoční strom na Pražském hradě

První adventní neděli paní Ivana Zemanová, manželka prezidenta České republiky, slavnostně rozsvítí vánoční strom na Pražském hradě a zahájí tak již 22. ročník charitativní sbírky ve prospěch ohrožených dětí v péči SOS dětských vesniček. Ta potrvá až do 6. ledna.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a zahájení charitativní sbírky se uskuteční 1. prosince 2019 v 16:30 hodin na náměstí U Svatého Jiří na Pražském hradě (za chrámem sv. Víta). Podobně jako v předchozích letech, i letos doprovodí rozsvěcení stromu Hudba Hradní stráže, vystoupí také zpěvák Petr Kutheil s dětským sborem Coro Piccolo. Programem budou provázet moderátoři Klára Doležalová a Karel Voříšek.

„Letošní rok je pro nás jubilejní, slavíme 50. výročí od založení organizace,“ říká ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová. „Sbírka na Pražském hradě má ještě o něco delší tradici, poprvé se konala už v roce 1968 z iniciativy tehdejší první dámy Ireny Svobodové, která velmi podporovala vznik SOS dětských vesniček. V devadesátých letech byla tradice sbírky díky záštitě Olgy Havlové obnovena a letos rozsvítíme vánoční strom na Hradě už po dvaadvacáté. Lidé, kteří přispějí do kasičky pod stromem, podpoří děti z ohrožených rodin, kterým pomáhá naše terénní sociální služba SOS Kompas“ dodává Jindra Šalátová. Sociální pracovnice z SOS Kompasu navštěvují rodiny potýkající se se závažnými problémy. Pomáhají jim tyto potíže překonat, posilují jejich rodičovské kompetence a díky tomu mohou děti zůstat ve vlastní rodině a vyrůstat se svými rodiči. V loňském roce takto SOS dětské vesničky pomohly 821 dětem.

Záštitu nad sbírkou převzala už posedmé paní Ivana Zemanová. Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu je určeno široké veřejnosti a je přístupné bezplatně. Do kasičky pod vánočním stromem na Pražském hradě mohou lidé přispět až do 6. ledna 2020.