Stali jsme se členy správní rady organizace Amygdala

Minulý týden byla na 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy formálně ustanovena nová nezisková organizace Amygdala. Jejím cílem je prostřednictvím dlouhodobého výzkumu a pořádáním odborných konferencí přispět k reformě a zlepšení psychiatrické a psychologické péče o děti trpící následkem citové deprivace a traumatu.

V České republice je svědkem násilí mezi rodiči 22,1 % českých dětí, přímému násilí je vystaveno 18 % z nich, sexualizovanému násilí pak 9,8 % dětí. Z výzkumů i praxe přitom víme, že tyto adverzní dětské zkušenosti mění strukturu, funkci i konektivitu nervového systému i mozku dětí a negativně ovlivňují budoucí psychické i fyzické zdraví i schopnost empatie.

Takové děti mají v dospělosti větší sklony k násilí. Na menší část dětí má ovšem stejná zkušenost zcela opačný efekt: míra jejich empatie je naopak nadprůměrná, často se pak v životě věnují pomoci druhým lidem. Zakladatelé Amygdaly proto ve spolupráci s předními světovými odborníky připravují dlouhodobý výzkumný projekt, který má za cíl zjistit, jak vývoj empatie v mozku probíhá a jestli je možné ovlivnit jej i v pozdějším věku tak, aby těch dětí, které svou negativní zkušenost přetaví pozitivním, altruistickým směrem, bylo mnohem více.

Ve správní radě organizace usednou renomovaní odborníci z řad akademiků i neziskových organizací pomáhajících ohroženým dětem v čele s proděkanem 3. LF UK Davidem Marxem, který se stane jejím předsedou. Mezi podporující organizace patří také SOS dětské vesničky, jejichž ředitelka Jindra Šalátová usedne ve správní radě Amygdaly, podobně jako ředitelka Psychiatrická nemocnice Bohnice Zuzana Barboríková či ředitelka LOCIKA - centrum pro děti ohrožené domácím násilím Petra Wünschová.