TZ: Halloweenští koledníci v Praze pomáhají ohroženým dětem

Pražské sousední čtvrti Žižkov, Vinohrady a Vršovice ožijí koncem října již osmým ročníkem charitativní halloweenské akce ve prospěch dětí, kterým pomáhají SOS dětské vesničky. Netradiční halloweenská koleda propojuje komunitu expatů žijících v Praze s jejich českými sousedy. Děti všech národností, které obcházejí v kostýmech stanoviště podle halloweenské mapky, získávají od mnohdy rozmanitě nazdobených dospělých bonbóny a jiné cukrovinky, na oplátku ale nechávají v kasičkách drobné mince pro svoje méně šťastné vrstevníky. Letošní ročník se vzhledem k podzimním prázdninám výjimečně koná už ve čtvrtek 24. října.

Pražský Halloween je dílem americké novinářky žijící v Čechách Dinah Richter-Spritzer. První ročník uspořádala v roce 2017 pro své děti, jejich kamarády a děti svých kamarádů. „Chtěla jsem, aby moje děti z česko-amerického manželství zažily opravdový Halloween, který jsem jako dítě milovala, ale také aby se naučily pomáhat druhým. Byla jsem opatrná v tom, abych nevnucovala Čechům cizí tradice. Propojení s českými SOS dětskými vesničkami se ukázalo jako ideální most, který nám pomohl všechny mezikulturní rozdíly překlenout,“ vysvětluje Dinah Richter-Spritzer.

Prvního ročníku halloweenského koledování se zúčastnila padesátka dětí z Vinohrad, kde rodina organizátorky bydlí. Od té doby se akce každý rok rozrůstá o další a další stanoviště a z desítek dětí jsou stovky: v loňském roce se zúčastnilo kolem tisícovky dětí, letos očekávají organizátoři ještě větší počet koledníků. Současně vzrůstá také výtěžek sbírky ve prospěch ohrožených dětí v péči SOS dětských vesniček – ze 14 tisíc korun vybraných v prvním ročníku se loni vybraná částka vyšplhala přes 150 tisíc Kč

„Pražské halloweenské koledování je nádherná akce, opravdu moc nás těší být její součástí,“ říká ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová. „Ta atmosféra, kdy se po setmění prochází ulicemi Prahy stovky přestrojených dětí, dospělí na stanovištích se předhánějí v tom, kdo bude mít krásnější výzdobu, děti se radují z cukrátek a přitom přispívají na to, abychom mohli pomáhat dětem, které v životě neměly tolik štěstí, to je opravdu krásný zážitek,“ dodává Jindra Šalátová.

SOS dětské vesničky se zaměřují na pomoc dětem, jejichž rodina se ocitla v krizové situaci a hrozí,  že by mohlo dojít až k odebrání dětí z rodiny. Pro ty děti, pro něž nebylo ve vlastní rodině bezpečno, poskytují dočasné útočiště v krizovém centru SOS Sluníčko (zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc). A v neposlední řadě také podporují pěstounské rodiny v osmi krajích po celé republice a snaží se dosáhnout toho, aby všechny děti mohly vyrůstat v láskyplném rodinném prostředí. Ročně pomohou české SOS dětské vesničky několika tisícům dětí, v roce 2023 to bylo přes tři tisíce dětí.
Zájemci o účast na halloweenském koledování najdou všechny informace na  https://www.sos-vesnicky.cz/blog/prague-halloween-sos-childrens-villages-3.