TZ: SOS dětské vesničky spolupořádaly konferenci o ohrožených dětech

Druhý ročník mezinárodní neurovědní konference zaměřené na téma ohrožených dětí pod názvem AMY: Aid for Maltreated Youth 2024 se uskutečnil začátkem září na půdě 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na třídenní multioborové konferenci vystoupili přední odborníci z oblasti psychiatrie, psychologie a psychoterapie z České republiky i ze zahraničí.

Jednotícím tématem většiny příspěvků bylo rané vývojové trauma a jeho vliv na psychický vývoj dětí a formování jejich osobnosti. „Ročně pracujeme s několika tisíci dětí, dospívajících a mladých dospělých, které trpí následky citové deprivace nebo raného traumatu,“ říká ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová. „Proto jsme velice uvítali možnost aktivně se podílet na přípravě konference, která díky odborníkům z oblasti sociálních a vývojových neurověd přispívá ke snaze zlepšit péči o traumatizované děti v České republice,“ dodává Jindra Šalátová. SOS dětské vesničky pomáhaly s organizací konference hlavnímu pořadateli, nedávno vzniklé organizaci Amygdala Bona pod vedením Davida Adama, lékaře z psychiatrické nemocnice Bohnice a učitele na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Nefunkční vztahová vazba jako častý zdroj traumatu

Část přednášejících se zaměřila na problematiku attachmentu (základní vztahové vazby mezi rodičem a dítětem) a jeho vlivu na psychický vývoj dítěte. Kazuko Behrens, působící na State University of New York, přednesla příspěvek o tom, jak se utváří základní vztahové pouto mezi matkou a dítětem a jaké projevy a důsledky pro vývoj dítěte znamená nefunčkní nebo narušená vztahová vazba. Petra Winnette, odbornice na vývojovou neurovědu a biologickou psychologii raného vývoje a zakladatelka Institutu rodinné péče Natama, vysvětlila, jaká je role attachmentových vztahů na raný sociálně-emocionální vývoj dítěte. Nim Tottenham, profesorka z Kolumbijské univerzity, která se připojila na konferenci přes telemost, doplnila toto téma o své poznatky z výzkumu zaměřeného na vliv raných zkušeností na afektivní vývoj mozku.

Jedním z významných hostů konference byl světově uznávaný neurovědec Jean Decety z Chicagské univerzity, který přednesl příspěvek o vlivu traumatu na vývoj morálních hodnot v dětství. Jean Decety zaměřuje svůj výzkum na psychologické a neurobiologické mechanismy podporující sociální rozhodování, empatii, morální uvažování, altruismus a prosociální chování.

Následky raného traumatu přetrvávají až do dospělosti

Řada příspěvků konference se věnovala následkům raného traumatu a terapeutickým metodám, jak s dětmi i dospělými trpícími v raném věku poruchou attachmentu a dalšími traumatickými zážitky pracovat. Uznávaný český psychiatr Petr Pöthe mluvil o tom, jak prožité trauma ovlivňuje vnímání reality u pacientů, jaké jsou jejich obranné mechanismy a jak s nimi pracovat v terapii. Uvedl přitom řadu příkladů ze své praxe. Jan Vevera, přednosta Psychiatrické kliniky Lékařské fakulty v Plzni, upozornil na to, že zážitky z traumatického dětství mohou být jedním z důvodů, proč se u člověka později rozvine psychóza či jiné závažné psychické poruchy.

Psycholog Martin Galbavý hovořil o fenoménu nechtěného, nevítaného dítěte, jeho kolega Miklos Csémy pak o tom, jak je takový prožitek sociálního odmítnutí či nepřijetí ze strany rodičů pro dítě bolestivý a jak s touto bolestí pracovat v terapii. Psychoterapeutka Alena Vávrová přednesla příspěvek o studu a vině rodičů ohrožených dětí a o tom, že zranění rodiče často vychovávají zraněné děti.

Od teorie k praxi

Vedle řady teoretických příspěvků s příklady z praxe jednotlivých přednášejících měli návštěvníci konference možnost dozvědět se i aktuální statistiky a nahlédnout do práce s traumatizovanými dětmi. Jáchym Valeš shrnul situaci ohrožených dětí v České republice a přinesl několik statistik a výsledků výzkumu prováděného ve spolupráci s Centrem Locika. Ředitel Národního ústavu duševního zdraví Petr Winkler zase shrnul, jak jsou na tom s duševním zdravím dnešní děti v České republice. Primář dětské psychiatrie v Psychiatrické nemocnici Bohnice Michal Považan a dětská psychiatrička Lucia Vašková mluvili o Centrech duševního zdraví pro děti a dorost a jejich roli ve zlepšení dostupnosti psychologické a psychiatrické péče o ohrožené děti. A v neposlední řadě se účastníci konference mohli zúčastnit workshopu Práce s traumatem v praxi doprovázení pěstounských rodin pod vedením Lenky GláserovéBlanky Klimešové z SOS dětských vesniček. Tady si mimo jiné mohli vyzkoušet některé techniky práce s traumatizovanými dětmi.