Ve sněmovně jsme debatovali o potřebě dětského ombudsmana
Proč potřebujeme dětského ombudsmana?
Domácí násilí, sexuální obtěžování, diskriminace, šikana, přetahování rozvedených rodičů o děti… Dětství bohužel nemusí být jen nejkrásnějším obdobím života a řada dětí v současném systému nenalezne zastání. Jejich práva nejsou brána dostatečně vážně a nikdo nebojuje jen za ně.
To by se již brzy mělo změnit. Novelu zákona o veřejném ochránci práv, která v Česku zřídí post dětského ombudsmana, nyní čeká již druhé čtení ve sněmovně. Při této příležitosti proběhl minulý týden ve sněmovně kulatý stůl, kde mohla promluvit ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová a společně s dalšími neziskovými organizacemi sdílet naše zkušenosti.
Děti, kterým pomáhají SOS dětské vesničky, mají totiž k dispozici kromě našich sociálních pracovníků také svého ombudsmana a jeho ženskou zástupkyni. Mohou je kontaktovat v případech, kdy se se svým problémem nemohou nebo nechtějí svěřit dospělým ve svém okolí, ať se jedná o rodiče, učitele nebo třeba naši sociální pracovnici. Není to samozřejmě náhrada veřejného ochránce dětských práv. Náš ombudsman je spíš takový rádce, který ale v případě nouze dokáže zalarmovat i příslušné úřady. Řeší s dětmi případy, kdy jim někdo ubližuje ve škole nebo doma, kdy mají pocit, že se jim děje nějaké bezpráví nebo si neví v něčem rady.