Vyrůstat doma

Pěstounství aktuality

Občanská iniciativa upozorňuje na neudržitelnou praxi umisťování nejmenších dětí do ústavů a vyzývá veřejnost, aby se přidala.

26. května se veřejnosti představila iniciativa „Vyrůstat doma“, která si klade za cíl prosadit úplné zrušení umisťování dětí do 3 let veku do kojeneckých ústavů. Na úvodním happeningu, který se konal na Malostranském náměstí v Praze, proto organizátoři před okny Poslanecké sněmovny na instalované prádelní šňůry rozvěsili stovky dupaček a dalšího dětského oblečení, aby na neudržitelnou situaci, kvůli které ČR kritizuje i Evropská unie, upozornili.

Na den dětí 1. 6. pak představitelé hnutí vyzvali na sociálních sítích veřejnost, aby „zaplavila“ virtuální prostor fotografiemi, na kterých budou držet právě kousky dětského oblečení. V polovině června pak opět na Malostranském náměstí proběhla akce „Umění na náměstí, děti domů“, kde sešli ti, kterým nejsou osudy ohrožených dětí lhostejné a kde vznikla unikátní instalace předních českých umělců a studentů UMPRUM.